Zelezita voda z vrtu

zapáchající voda
7.7.2015
zapáchající voda z kohoutku
7.7.2015
Zobrazit vše

Zelezita voda z vrtu

Anonymní dotaz 7.7.2015

Dobry den, mame problem se zelezitou vodou ze 70 metroveho vrtu. Po Po zprovozneni vrtu a 3 dennim odcerpani vody byli provedeny lab. zkousky a hodnota zeleza byla 9,00 a manganu 0,31. Voda odebrana do sklenicky byla cira, kristalove cista bez zapachu. V dome se pres zimu vlastne pul roku se nebydlelo a proto se cerpalo jen minimalne. V prubehu teto doby se voda zkazila. Voda zachala zapachat a byla zakalena. Nyni jsme vodu nechali odcerpavat priblizne 3 dny, voda je cira, nezapacha, ale po uvareni se voda zbarvi do hneda a na zpodku hrnce je usazenina. Je mozne, ze se voda vrati do puvodniho stavu jako po prvnim 3 dennim odcerpani kdy se voda po vareni nebarvila do hneda ? V zime kdyz jsme ohrivali vodu na uklid, voda byla kalna , byla citit, ale nebarvila se do hneda. Pomuze delsi odcerpani ? Co jineho by jeste pomohlo ? Dekuji za odpoved a radu.

1 odpověď

Zaměstnanec 7.7.2015

Vážení,
zvýšené obsahy železa a manganu v podzemních vodách, zjištěné po zprovoznění vrtu, jsou přirozeným jevem a jsou dány geologickým složením podloží. Při nízkém nebo nepravidelném odběru může jejich obsah značně kolísat. Železo se vysráží ve formě oxidu (rez) který se uvolňuje nepravidelně, jednou je voda bez železa, podruhé úplně rezavá a železa je tam několikanásobek. Stejně tak zápach je při neodebírání vody jevem dočasným. Při pravidelném a ustáleném odběru se obsah železa a manganu ustálí a bude se pohybovat kolem hodnot, změřených při čerpací zkoušce. I když je voda po odebrání křišťálově čistá, železo i mangan tam jsou a po určité době se vysráží.
Snížení jejich obsahu na přijatelnou míru jak pro užitkové, tak i pro pitné účely nelze docílit pouhým zvýšením odběru vody, ale jedině filtrací. Snížení obsahu těchto látek lze dosáhnout pomocí několika technologií, volba té nejvhodnější záleží na dalším chemickém složení vody. Blíže je uvedeno na těchto webových stránkách v části „technologie a zařízení – železo a mangan“.
V 90 % případů je vhodná technologie katexové filtrace, k potvrzení její vhodnosti však nutně potřebujeme znát další údaje z rozboru vody, minimálně (kromě obsahu železa a manganu) též celkovou tvrdost vody nebo alespoň konduktivitu – vodivost vody a hodnotu reakce vody – pH. Pokud nám zašlete rozbor vody z čerpacích zkoušek, vypracujeme pro Vás konkrétní nabídku s doporučením nejvhodnějšího typu, jeho účinnosti, kapacity a provozních nákladů, včetně ceny a dalších náležitostí nabídky.
Nabídka je pro Vás zcela nezávazná, samozřejmě její vypracování je zdarma.

#1

Prosíme přihlašte se nebo registrujte se k odeslání odpovědi