Janová

úprava vody (Fe) v místě bez trvalého el. příkonu
7.7.2015
Poradte
7.7.2015
Zobrazit vše

Janová

Anonymní dotaz 7.7.2015

Dobrý den,dostala jsem doporučení na Vaši firmu pro řešení problému s vodou. Máme vrt hluboký 22m od listopadu 2010 a voda je cítit sirovodíkem. Při laboratorním rozboru vody bylo zjištěno pouze vyšší množství manganu 0,620, ostatní hodnoty vyhovují vyhlášce MZ č.252/2004 Sb. Je voda pitná a lze odstranit zápach? Děkuji za odpověď.

1 odpověď

Zaměstnanec 7.7.2015

Vážení, zápach vody je způsoben rozpuštěnými plyny ve vodě, může značně zesílit po ohřevu. Jeho příčina je různá, voda může zapáchat po železe při jeho zvýšených obsazích, odstraněním železa pach mizí. Voda též velmi často zapáchá po sirovodíku (zkažená vejce), zejména v redukčním prostředí v hlubinných vrtech a při současné přítomnosti zvýšených obsahů železa a manganu, odstraněním železa a manganu se pach sníží úplně, částečně nebo vůbec.
V kopaných povrchových studních mohou být přítomny též bahenní plyny, zvláště při zvýšených obsazích organických látek (ChSKMn).
Pokud voda zapáchá pouze po ohřevu v bojleru, je nutno občas na dva až tři dny zvýšit ohřev na maximum (likvidace anaerobních bakterií), zápach lze též snížit výměnou nebo odstraněním anodové tyče, jak doporučuje výrobce bojlerů.
Snížení pachu je možno dosáhnout několika způsoby, volba vhodné technologie závisí na charakteru pachu a chemickém složení vody (rozboru).
Většinou je vhodná filtrace aktivním uhlím.
Takže shrnuto – zápach odstranit lze. Ale k návrhu vhodné technologie a doporučení konkrétního typu filtračního zařízení potřebujeme celý rozbor vody.
Těšíme se na spolupráci s Vámi, s pozdravem Ing. Jaroslav Hanzal

#1

Prosíme přihlašte se nebo registrujte se k odeslání odpovědi