dotaz železo a mangan

Dotaz na Fe – Mn
7.7.2015
úprava vody bez chloru
7.7.2015
Zobrazit vše

dotaz železo a mangan

Anonymní dotaz 7.7.2015

dobrý den, vlastníme rodinný dům na Kokořínsku a máme zřízenou vrtanou cca 27 m hlubokou studnu s přítokem 2l/s – předběžným orientačním testem nám byl zjištěn vysoký obsah železa a manganu (železo až 6x zvýšené hodnoty) – lze vůbec takové hodnoty snížit na předepsané? Prosím o radu jakým způsobem a zda toho vůbec docílit. Měl bych i zájem o realizaci vaší firmou.Děkuji.

1 odpověď

Zaměstnanec 7.7.2015

Vážení,
zvýšené obsahy železa a manganu v podzemních vodách jsou přirozeným jevem a jsou dány geologickým složením podloží. Jejich obsah, zvláště v povrchových kopaných studních, může kolísat, podle ročního období, klimatických podmínek a podobně. Snížení jejich obsahu na přijatelnou míru jak pro užitkové, tak i pro pitné účely nelze docílit pouhým vyčištěním studny, ale jedině filtrací vody. Snížení obsahu těchto látek lze dosáhnout pomocí několika technologií, volba té nejvhodnější záleží na dalším chemickém složení vody. Blíže je uvedeno na těchto webových stránkách v části „technologie a zařízení – železo a mangan“ a detailně popsáno v části „ke stažení aktuality – katalogové listy komplety – železo.pdf“.
V 90 % případů je vhodná technologie katexové filtrace, k potvrzení její vhodnosti však nutně potřebujeme znát další údaje z rozboru vody, minimálně (kromě obsahu železa a manganu) též celkovou tvrdost vody nebo alespoň konduktivitu – vodivost vody a hodnotu reakce vody – pH.
Technická data standardního katexového filtru, vhodného pro rodinné domky, naleznete na tomto webu v části „ke stažení, aktuality – technická data vybrané typy – automat katex železo.pdf.
Těšíme se na spolupráci s Vámi, s pozdravem Ing. Jaroslav Hanzal

#1

Prosíme přihlašte se nebo registrujte se k odeslání odpovědi